Skip to content

104-106 Avenue FBayonne, NJ 07002

Built 1891
Vacant Land

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 23, 2003

Property Information

Block457.01
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,743+4.2%
2024$11,269-17.6%
2023$13,669+1.8%
2022$13,428+35.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 7209, Page 256Recorded2/5/2004

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5501, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1891