Skip to content

19 W 51st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2004

Property Information

Block45
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
44%
Improvement Value:$224,700
56%
Total Assessment$404,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,315+4.2%
2024$10,858+2.7%
2023$10,571+1.8%
2022$10,385-2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920