Skip to content

32 W 52nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block45
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,990
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
34%
Improvement Value:$368,400
66%
Total Assessment$555,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,543+4.2%
2024$14,915+2.7%
2023$14,520+1.8%
2022$14,264+23.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920