Skip to content

5 Meadow StBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block460
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2S-B-D-2U-H-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$644,700
99%
Improvement Value:$9,500
1%
Total Assessment$654,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,209+4.2%
2024$18,432+42.1%
2023$12,971+1.8%
2022$12,743-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 9659, Page 466Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 9081, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1920