Skip to content

16 Elm CtBayonne, NJ 07002

Built 2002

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 24, 2008

Property Information

Block473.02
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description02:NEW 2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,654
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
35%
Improvement Value:$317,300
65%
Total Assessment$486,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,591+4.2%
2024$13,042+2.7%
2023$12,697+1.8%
2022$12,473-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 8486, Page 101Recorded4/10/2008

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 5867, Page 12