Skip to content

18 Elm CtBayonne, NJ 07002

Built 2001

Last Sale Price
$544,500
Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block473.02
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G-B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,012
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,700
32%
Improvement Value:$357,500
68%
Total Assessment$522,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,601+4.2%
2024$14,011+2.7%
2023$13,640+1.8%
2022$13,400-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$544,500

From:

To:

DeedBook 9300, Page 221Recorded4/20/2018

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8943, Page 347

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 8943, Page 347Recorded11/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5318, Page 63