Skip to content

4 Elm CtBayonne, NJ 07002

Built 2001

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 10, 2014

Property Information

Block473.02
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,200
31%
Improvement Value:$416,700
69%
Total Assessment$603,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,885+4.2%
2024$16,203+2.7%
2023$15,774+1.8%
2022$15,496+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,880DeedBook 9002, Page 881Recorded10/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5510, Page 337