Skip to content

6 Elm CtBayonne, NJ 07002

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2007

Property Information

Block473.02
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,188
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,200
31%
Improvement Value:$416,700
69%
Total Assessment$603,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,885+4.2%
2024$16,203+2.7%
2023$15,774+1.8%
2022$15,496+10.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$589,000

From:

To:

DeedBook 7724, Page 279Recorded11/7/2005

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5536, Page 97