Skip to content

48 Isabella AveBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 30, 2002

Property Information

Block474.01
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,712
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
31%
Improvement Value:$369,300
69%
Total Assessment$534,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,939+4.2%
2024$14,335+2.7%
2023$13,956+1.8%
2022$13,710+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 6071, Page 203Recorded10/25/2002

Property Built

Built

Year Built: 1970