Skip to content

50 Isabella AveBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 2, 2011

Property Information

Block474.01
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-3U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
32%
Improvement Value:$350,400
68%
Total Assessment$515,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,411+4.2%
2024$13,828+2.7%
2023$13,462+1.8%
2022$13,225-7.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8835, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1970