Skip to content

42 Isabella AveBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block474.01
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
34%
Improvement Value:$310,800
66%
Total Assessment$468,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,094+4.2%
2024$12,564+2.7%
2023$12,232+3.4%
2022$11,827-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

Sq Ft2,424DeedBook 7305, Page 118Recorded6/18/2004

Property Sale

Sale
$19,732

From:

To:

Sq Ft2,424DeedBook 7221, Page 140NU CodeUndivided interest (8)Recorded2/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1970