Skip to content

77 W 50th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block52
Lot15.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,392
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,500
41%
Improvement Value:$291,600
59%
Total Assessment$497,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,899+4.2%
2024$13,337+2.7%
2023$12,984+1.8%
2022$12,756+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920