Skip to content

29 W 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block57
Lot8.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,100
53%
Improvement Value:$158,500
47%
Total Assessment$338,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,467+4.2%
2024$9,085+2.7%
2023$8,844+1.8%
2022$8,688-24.1%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 9288, Page 799Recorded3/8/2018

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5244, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1920