Skip to content

6 Sycamore RdBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$267,819
Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block6.01
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,265
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,500
33%
Improvement Value:$339,100
67%
Total Assessment$506,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,165+4.2%
2024$13,592+2.7%
2023$13,232+1.8%
2022$12,999-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$267,819

From:

To:

Sq Ft2,265DeedBook 9096, Page 22Recorded2/3/2016

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,265DeedBook 7576, Page 128Recorded6/8/2005

Property Built

Built

Year Built: 1970