Skip to content

14 Sycamore RdBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
May 6, 2014

Property Information

Block6.01
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
33%
Improvement Value:$346,500
67%
Total Assessment$515,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,413+4.2%
2024$13,831+2.7%
2023$13,465+1.8%
2022$13,228+18.3%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 8972, Page 897NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1970