Skip to content

92 W 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block61
Lot25.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,038
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
36%
Improvement Value:$341,600
64%
Total Assessment$536,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,003+4.2%
2024$14,397+2.7%
2023$14,016+1.8%
2022$13,769+5.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920