Skip to content

16 W 46th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block81
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,911
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
44%
Improvement Value:$225,300
56%
Total Assessment$405,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,332+4.2%
2024$10,874+2.7%
2023$10,586+1.8%
2022$10,400-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920