Skip to content

921 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block89
Lot21.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-O-2U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
58%
Improvement Value:$133,600
42%
Total Assessment$321,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,978+4.2%
2024$8,615+2.7%
2023$8,387+1.8%
2022$8,239-23.6%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,450DeedBook 9644, Page 601Recorded3/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925