Skip to content

6816 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
May 11, 2020

Property Information

Block10
Lot8.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
26%
Improvement Value:$300,000
74%
Total Assessment$405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,447+3.4%
2024$15,904+1.2%
2023$15,722+0.5%
2022$15,637+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 9532, Page 319Recorded12/1/2020

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft770DeedBook 8287, Page 95NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/6/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007