Skip to content

7014 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1970

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 3, 2023

Property Information

Block11
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class47
DescriptionS-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
26%
Improvement Value:$296,400
74%
Total Assessment$401,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,301+3.4%
2024$15,763+1.2%
2023$15,582+0.5%
2022$15,498+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970