Skip to content

6715 Bergenline Ave(Unit C002F)West New York, NJ 07093

Built 1995

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 28, 2007

Property Information

Block12
Lot10
QualifierC002F
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$106,300
78%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,535+3.4%
2024$5,353+1.2%
2023$5,291+0.5%
2022$5,263+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8480, Page 80Recorded4/2/2008

Property Built

Built

Year Built: 1995