Skip to content

6715 Bergenline Ave(Unit C002R)West New York, NJ 07093

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block12
Lot10
QualifierC002R
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,000
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$106,300
78%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,535+3.4%
2024$5,353+1.2%
2023$5,291+0.5%
2022$5,263+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$312,500
Sq Ft1,000DeedBook 9930, Page 985Recorded9/18/2025

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 8777, Page 707NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/18/2011

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

DeedBook 8486, Page 292NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/14/2008

Property Built

Built

Year Built: 1995