Skip to content

7008 Madison St(Unit C0201)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Jun 4, 2010

Property Information

Block14
Lot1.201
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage863
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
33%
Improvement Value:$120,000
67%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,260+3.4%
2024$7,992+2.9%
2023$7,768+0.5%
2022$7,726+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

DeedBook 8737, Page 905NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/22/2010

Property Built

Built

Year Built: 2007