Skip to content

412 68th St(Unit C0013)West New York, NJ 07093

Built 1971

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block16
Lot25.13
QualifierC0013
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
43%
Improvement Value:$65,500
57%
Total Assessment$115,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,768+3.4%
2024$4,613+2.9%
2023$4,484+0.5%
2022$4,459+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$111,000

From:

To:

Sq Ft632DeedBook 9390, Page 983NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/27/2019

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft632DeedBook 9342, Page 533Recorded9/24/2018

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 8135, Page 289Recorded2/20/2007

Property Built

Built

Year Built: 1971