Skip to content

317 68th StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block19
Lot11.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
59%
Improvement Value:$122,600
41%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,285+3.4%
2024$11,886+2.9%
2023$11,553+0.5%
2022$11,490+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 7561, Page 198Recorded5/23/2005

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 7387, Page 238Recorded10/28/2004