Skip to content

339 70th StWest New York, NJ 07093

Built 1981

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Mar 15, 2025

Property Information

Block21
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,337
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
28%
Improvement Value:$269,800
72%
Total Assessment$374,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,221+3.4%
2024$14,718+1.2%
2023$14,550+0.5%
2022$14,471+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

Sq Ft2,337DeedBook 9890, Page 246Recorded3/31/2025

Property Built

Built

Year Built: 1981