Skip to content

208 68th St(Unit C0001)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Mar 24, 2023

Property Information

Block24
Lot28.02
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,500
35%
Improvement Value:$29,000
65%
Total Assessment$44,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,807+3.4%
2024$1,748+1.2%
2023$1,727+0.5%
2022$1,718+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

DeedBook 9740, Page 910Recorded4/13/2023

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 8909, Page 424