Skip to content

230 69th StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2009

Property Information

Block25
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage812
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
56%
Improvement Value:$83,700
44%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,663+3.4%
2024$7,410+1.2%
2023$7,325+0.5%
2022$7,286+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 7483, Page 229NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/2/2005

Property Built

Built

Year Built: 1900