Skip to content

232 69th StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block25
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
63%
Improvement Value:$60,900
37%
Total Assessment$165,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,848+3.3%
2024$6,626+2.9%
2023$6,440+0.5%
2022$6,405+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 9016, Page 724Recorded1/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900