Skip to content

236 69th StWest New York, NJ 07093

Built 2012

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 28, 2012

Property Information

Block25
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$321,900
81%
Total Assessment$396,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,384+3.4%
2024$15,852+2.9%
2023$15,408+0.5%
2022$15,324+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8833, Page 820NU CodeAffiliated entity (3)Recorded2/17/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 8394, Page 234Recorded12/10/2007

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 7942, Page 161Recorded7/12/2006