Skip to content

214 70th St(Unit C0031)West New York, NJ 07093

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2009

Property Information

Block26
Lot26.08
QualifierC0031
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,039
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
29%
Improvement Value:$110,200
71%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,407+3.4%
2024$6,199+2.9%
2023$6,025+0.5%
2022$5,992+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

DeedBook 7957, Page 235Recorded7/31/2006

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 6066, Page 71Recorded10/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 1989