Skip to content

235 71st St.West New York, NJ 07093

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block26
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class47
Description2 S F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
27%
Improvement Value:$290,000
73%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,041+3.4%
2024$15,512+1.2%
2023$15,334+0.5%
2022$15,251+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974