Skip to content

228 71st St(Unit C0201)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block27
Lot5.021
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1ST FL + BSMT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,910
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
11%
Improvement Value:$283,000
89%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,914+3.4%
2024$12,488+1.2%
2023$12,345+0.5%
2022$12,278+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$354,000

From:

To:

DeedBook 8708, Page 370NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/5/2010

Property Built

Built

Year Built: 2008