Skip to content

127 68th St(Unit C0011)West New York, NJ 07093

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2010

Property Information

Block28
Lot13.11
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage722
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
39%
Improvement Value:$101,700
61%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,520+3.6%
2024$6,296+1.2%
2023$6,221+0.6%
2022$6,186+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$108,000

From:

To:

DeedBook 7078, Page 133Recorded7/1/2003

Property Built

Built

Year Built: 1987