Skip to content

141 69th StWest New York, NJ 07093

Built 1890

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block29
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,633
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
48%
Improvement Value:$157,300
52%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,252+5.6%
2024$11,598+25.0%
2023$9,276+0.6%
2022$9,225+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,633DeedBook 9755, Page 400Recorded6/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1890