Skip to content

7008 Broadway(Block 31 Lot 1.01)West New York, NJ 07093

Vacant Land

Last Sale Price
$707,000
Last Sale Date
Jan 4, 2013

Property Information

Block31
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description20 UNITS
Dwellings20
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,526+3.4%
2024$10,185+2.9%
2023$9,899+0.5%
2022$9,846+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$707,000

From:

To:

DeedBook 8899, Page 531NU CodeZoning change (24)Recorded3/22/2013

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 8767, Page 598Recorded12/14/2010