Skip to content

128 71st StWest New York, NJ 07093

Built 1910

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 9, 2009

Property Information

Block32
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
23%
Improvement Value:$256,700
77%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,470+3.4%
2024$13,026+1.2%
2023$12,877+0.5%
2022$12,807+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 8659, Page 926Recorded4/20/2009

Property Built

Built

Year Built: 1910