Skip to content

116 71st St(Unit C0002)West New York, NJ 07093

Built 1976

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block32
Lot16.04
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage625
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
49%
Improvement Value:$63,700
51%
Total Assessment$123,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,106+3.3%
2024$4,941+2.9%
2023$4,802+0.5%
2022$4,776+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft625DeedBook 9906, Page 277Recorded6/13/2025

Property Built

Built

Year Built: 1976