Skip to content

17 68th St(Unit C0011)West New York, NJ 07093

Built 1980

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 8, 2006

Property Information

Block33
Lot21.12
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class35
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage581
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
47%
Improvement Value:$50,400
53%
Total Assessment$95,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,874+3.4%
2024$3,746+1.2%
2023$3,703+0.5%
2022$3,683+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 8023, Page 199Recorded10/12/2006

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 7258, Page 141Recorded3/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1980