Skip to content

83 68th St(Unit C0004)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 17, 2006

Property Information

Block33
Lot5.04
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class35
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage545
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
43%
Improvement Value:$59,100
57%
Total Assessment$104,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,228+3.4%
2024$4,088+1.2%
2023$4,041+0.5%
2022$4,019+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 7892, Page 234Recorded5/16/2006

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 7375, Page 293NU CodeTitle correction (4)Recorded10/6/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975