Skip to content

77 68th St(Unit C0002)West New York, NJ 07093

Built 2006

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block33
Lot7.02
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2ND FL +G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,163
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
26%
Improvement Value:$187,300
74%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,347+3.4%
2024$10,006+1.2%
2023$9,891+0.5%
2022$9,838+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,163DeedBook 9843, Page 391Recorded8/23/2024

Property Sale

Sale
$331,000

From:

To:

Sq Ft1,163DeedBook 9377, Page 236NU CodeGovernment (15)Recorded1/31/2019

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 8486, Page 276NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/14/2008

Property Built

Built

Year Built: 2006