Skip to content

6800 Park AveWest New York, NJ 07093

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Oct 9, 2025

Property Information

Block34
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description2SF,1.5SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
18%
Improvement Value:$342,200
82%
Total Assessment$417,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,222+7.4%
2024$16,036+2.9%
2023$15,586+0.5%
2022$15,502+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 9957, Page 815Recorded1/16/2026