Skip to content

78 69th St(Unit C003A)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Mar 9, 2012

Property Information

Block35
Lot30.24
QualifierC003A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class35
Description1BR1B-535
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage535
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
60%
Improvement Value:$40,000
40%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,128+3.4%
2024$3,994+2.9%
2023$3,882+0.5%
2022$3,861+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft535DeedBook 8837, Page 931NU CodeBankruptcy (13)Recorded3/14/2012

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

DeedBook 7328, Page 292Recorded7/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975