Skip to content

74 69th St(Unit C011B)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Date
Jan 19, 2016

Property Information

Block35
Lot30.31
QualifierC011B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class35
Description1BR1B-535
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage535
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
60%
Improvement Value:$40,000
40%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,128+3.4%
2024$3,994+2.9%
2023$3,882+0.5%
2022$3,861+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4777, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1975