Skip to content

81 70th St(Unit C0033)West New York, NJ 07093

Built 1970

Last Sale Date
Sep 2, 2024

Property Information

Block35
Lot6.01
QualifierC0033
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class35
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage346
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
64%
Improvement Value:$22,400
36%
Total Assessment$62,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,576+3.4%
2024$2,492+2.9%
2023$2,422+0.5%
2022$2,409+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970