Skip to content

18 68th StWest New York, NJ 07093

Built 1973

Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block38
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description2S-B-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
27%
Improvement Value:$288,500
73%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,244+3.4%
2024$15,716+2.9%
2023$15,276+0.5%
2022$15,193+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5277, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1973