Skip to content

18 69th St(Unit C002A)West New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block39
Lot14.06
QualifierC002A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page07

Building Details

Building Class35
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage602
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
46%
Improvement Value:$52,800
54%
Total Assessment$97,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,037+3.4%
2024$3,906+2.9%
2023$3,797+0.5%
2022$3,776+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900