Skip to content

6714 Adams St(Unit C3.21)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 1, 2022

Property Information

Block3
Lot3.021
QualifierC3.21
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,858
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
14%
Improvement Value:$215,000
86%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,153+3.4%
2024$9,818+1.2%
2023$9,705-19.2%
2022$12,012+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,858DeedBook 9698, Page 431Recorded9/23/2022

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,858DeedBook 8975, Page 832Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8723, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 2008