Skip to content

7000 Blvd East(Unit C115D)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block43.01
Lot15.04
QualifierC115D
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1BR/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage979
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
57%
Improvement Value:$92,000
43%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,731+3.4%
2024$8,443+1.2%
2023$8,346+0.5%
2022$8,301+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft979DeedBook 9672, Page 900Recorded6/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1975