Skip to content

7000 Blvd East(Unit C011A)West New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$106,800
Last Sale Date
Sep 2, 2021

Property Information

Block43.01
Lot17.06
QualifierC011A

Assessment

Land Value:$26,500
31%
Improvement Value:$59,700
69%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,558+3.3%
2024$3,443+2.9%
2023$3,346+0.5%
2022$3,328+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$106,800

From:

To:

DeedBook 9605, Page 248Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$92,500

From:

To:

DeedBook 9119, Page 522Recorded5/18/2016

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 9119, Page 522

Property Sale

Sale
$88,300

From:

To:

DeedBook 8635, Page 226NU CodePartial parcel (6)Recorded11/21/2008